Fantazje seksualne – czym są i czego możemy się dzięki nim o sobie dowiedzieć?

luka orgazmowa
Luka orgazmowa: Dlaczego kobiety w związkach jednopłciowych częściej doświadczają orgazmu niż te, będące w związkach heteroseksualnych?
19 marca 2025

     Fantazje seksualne mogą pojawić się naszych głowach zarówno podczas seksu partnerskiego, masturbacji, jak i zwykłych, codziennych czynności, takich jak oglądanie telewizji czy spacer w parku. Często ich treść, a także to, w jakich momentach się pojawiają, może być dla nas zaskoczeniem, a nawet źródłem zmartwień. Mogą nachodzić nas pytania, czy to, o czym fantazjujemy świadczy o tym, że naprawdę chcemy tę fantazję zrealizować? Czy powinniśmy powiedzieć o niej partnerce czy partnerowi? Co to świadczy o mnie, że o tym myślę? Pomimo tego, że fantazje seksualne są czymś, co dzieje się jedynie w naszych głowach, mogą być źródłem wielu nurtujących pytań, dlaczego dziś postaram się przybliżyć Wam trochę ten temat.

Contents

O czym fantazjujemy?

      Fantazje seksualne są czymś, czym już jakiś czas temu zaczęli interesować się naukowcy. Agnieszka Szeżyńska, w swojej książce „Warsztaty intymności” wyodrębniła sześć najczęstszych obszarów, wokół których najczęściej koncentrują się fantazje seksualne ludzi. A są to:

  • Różnorodność aktywności seksualnych (seks w nietypowych miejscach, nowe pozycje seksualne, seks analny, seks z inną osobą niż partner)
  • Uległość i dominacja (oddanie komu kontroli, wiązanie, unieruchomienie)
  • Seks grupowy (wymiana partnerów, trójkąty)
  • Scenariusze seksualne (namiętna noc z drugą osobą, romantyczny seks)
  • Przełamywanie tabu („zakazane” aktywności, lizanie stóp, ekshibicjonizm)
  • Płynność płci i orientacji seksualnej (seks z osobą innej płci niż te, z którymi podejmujmy aktywności seksualne, wyobrażanie sobie siebie jako osoby innej płci)

  

     Można więc zauważyć, że spektrum ludzkich fantazji seksualnych jest ogromne. Nawet jeśli twoja fantazja nie wpisuje się w żadną z powyższych kategorii, jest spora szansa, że ktoś inny też o tym fantazjuje. Jednym z najczęściej powielanych mitów dotyczących fantazji seksualnych jest to, że dotyczą one przede wszystkim osób, które nie są spełnione seksualnie i których życie seksualne jest bardzo ubogie – a jest wręcz przeciwnie. Badania wskazują, że to właśnie osoby, które często podejmują aktywność seksualną i się masturbują, częściej fantazjują. Czy jednak to, że takie myśli i scenariusze pojawiają się w naszych głowach może nam coś o nas samych powiedzieć?

Co mówią o nas nasze fantazje?

     Mitem jest także to, że pojawienie się danej fantazji seksualnej świadczy o tym, że chcemy wprowadzić ją w życie. Tak, czasem tak może być, jednak bardzo często fantazjowanie o czymś sprawia nam dużą przyjemność, jednak w ogóle nie mamy ochoty zrealizować tego w rzeczywistości. I to jest OK!

    Fantazje mogą być jednak sposobem, w jaki wyrażają się nasze potrzeby seksualne. Często pojawia się w nich coś, co nas podnieca, co jest związane z jakimiś wydarzeniami czy osobami z przeszłości. To, co się w nich pojawia, może być wyrazem tego, czego chcielibyśmy spróbować, bądź czego chcemy doświadczać więcej. Warto się jednak zastanowić, co w danej fantazji szczególnie nam się podoba i jaka nasza potrzeba jest w niej widoczna. Czy jest to potrzeba doznawania częściej fizycznej przyjemności? Potrzeba oddania kontroli? Czy może chęć poczucia się pożądaną/pożądanym przez drugą osobę?

     Bo tak, fantazja seksualna w naszej głowie może świadczyć o jakieś potrzebie w nas, jednak niekoniecznie musi być ona tożsama z aktywnością, jaką ta fantazja przedstawia. Bycie „wziętym” przez nieznajomą osobę, która w naszej głowie nie mogła się nam oprzeć, nie musi  świadczyć o tym, że chcemy, żeby ta konkretna rzecz się wydarzyła, tylko może oznaczać, że chcemy czuć się pożądani. Gdy już odkryjemy, jaką naszą potrzebę wyraża dana fantazja, możemy się zastanowić, jak w rzeczywistości chcemy tę potrzebę zaspokoić. A nawet jeśli nie wiemy, bądź nie czujemy, że dana fantazja jest wyrazem jakieś potrzeby, nic nie stoi na przeszkodzie, by się nią cieszyć.

     Fantazje mogą być dla nas również realizacją potrzeb samą w sobie. Czasami samo wyobrażanie sobie czegoś zaspokoją naszą potrzebę z tym związaną. Czasem samo myślenie o tym, że mogłoby się zostać przyłapanym na uprawianiu seksu w miejskim parku zaspokaja naszą potrzebę doświadczenia czegoś zakazanego i w ogólnie nie mamy ochoty, aby stało się to naprawdę. Wystarczy nam, że wydarzyło się to w naszej głowie.

Czy warto je realizować?

     Pytaniem, które może się u nas pojawić jest to, czy o swoich fantazjach mówić osobie, z którą jesteśmy w związku czy nie. To już zależy tylko od was. Fantazje mogą się bowiem wiązać z naszym partnerem lub partnerką albo też nie. Fantazje to jednak coś zupełnie innego niż decyzja o ich zrealizowaniu, dlatego też nawet jeśli fantazje jednej ze stron obejmują na przykład innych ludzi, nie jest to podstawa do tego, aby druga osoba ją za to obwiniała. Nawet gdy wchodzimy w związek, nasza seksualność wciąż może realizować się na różne sposoby, nawet gdy współżyjemy tylko z jedną osobą – jednym z takich sposobów są właśnie fantazje seksualne. Macie do nich prawo! Natomiast rozmowa o swoich fantazjach z drugą osobą, nawet jeśli nie zdecydujecie się na jej realizację, może zwiększyć między wami poczucie bliskości i umocnić łączącą was więź.

Jeśli  jednak zastanawiacie się, czy dana fantazja jest czymś, co chcecie zrealizować, Agnieszka Szeżyńska radzi zadać sobie wpierw kilka pytań. Przede wszystkim warto się zastanowić, czy fantazja ta jest w ogóle legalna. Niektóre z nich kuszą właśnie dlatego, że wiążą się z łamaniem zasad, więc przede wszystkim należy się upewnić, że realizując ją, nie łamiemy prawa i że wszystkie osoby w nią zaangażowane robią to za zgodą. Warto się też zastanowić, z jakimi emocjami wiąże się dana fantazja i jakie emocje wywołuje w nas myśl o jej realizacji. Jeśli dominują głównie negatywne emocje, wpierw warto zastanowić się, dlaczego tak jest. Pomyśleć należy też o tym, jakie uczucia nachodzą nas na myśl o tym, że dana fantazja okaże się dość rozczarowująca w rzeczywistości – niektóre rzeczy są atrakcyjne właśnie dlatego, że w głowie mamy nad nimi pełną kontrolę. Warto wziąć też pod uwagę logistykę – co będzie potrzebne do realizacji danej fantazji, czy jesteście w stanie to zdobyć, albo dotrzeć do miejsca, w którym miałoby do tego dojść. Przede wszystkim daj sobie czas i pamiętajcie, że nie każda fantazja mówi o tym, że chcemy doświadczyć tego w rzeczywistości.

Podsumowanie

     Pomimo, że fantazje seksualne, to coś, co jest wyłącznie w naszych głowach, nadal mogą one sprawiać, że pojawia się w nas dużo pytań. Pamiętać należy zawsze, że pomimo tego, czego dana fantazja dotyczy, zawsze to my mamy nad tym kontrolę. Nawet gdy fantazjujemy o tym, że zostajemy przywiązani do łóżka i jesteśmy na łasce drugiej osoby, to jest to tylko nasze wyobrażenie tego i jedna nasza myśl może zmienić w niej bieg wydarzeń. Między innymi z tego właśnie powodu fantazjowanie jest tak przyjemne. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym temacie, zapraszam do lektury książki Agnieszki „Warsztaty Intymności” z której przede wszystkim czerpałam wiedzę, pisząc ten artykuł.

Marta Sobolewska
Marta Sobolewska
Cześć, nazywam się Marta Sobolewska i już tylko kilka miesięcy dzieli mnie od zostania psycholożką. Seksualność człowieka to główny obszar moich zainteresowań, a swoją przyszłość wiążę z pracą edukatorki seksualnej. Na co dzień pracuję również w jednym ze sklepów stacjonarnych Venus w Gdańsku oraz piszę recenzje gadżetów erotycznych i artykuły na bloga. W swoim wolnym czasie uwielbiam czytać książki i uczestniczyć w konwentach fantastyki w różnych częściach Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Created with Visual Composer