Książki o seksualności, które warto znać

Komunikacja partnerska – czyli jak rozmawiać o seksie w związku
6 marca 2024
Jak czyścić, przechowywać i przewozić gadżety erotyczne?
17 maja 2024

Książki o seksualności, które warto znać

Przez ostatnich kilka lat na polskim rynku wydawniczym pojawiło się wiele książek, których celem jest popularyzowanie wiedzy o seksualności i obalenie tabu, jakie nadal w dużej mierze jest obecne, jeśli chodzi o rozmawianie o seksie. Duży sukces wielu z nich udowadnia, że jest to temat, który ludzie chcą eksplorować i że szukają wiedzy, która przez większość ich życia była albo niedostępna, albo wręcz sprzeczna z obecną wiedzą seksuologiczną. Dlatego też dzisiaj przygotowałam dla was listę w mojej ocenie najbardziej wartościowych książek o seksualności dostępnych na polskim rynku.

Ona ma siłę

Pierwsza na liście jest książka amerykańskiej seksuolożki i edukatorki seksualnej Emily Nagosky, która zawiera esencję tego, co każda kobieta powinna wiedzieć o swojej seksualności. Autorka tłumaczy w niej czym jest pożądanie responsywne, co wpływa na to, czy mamy ochotę na seks czy nie, wyjaśnia o co chodzi w niezgodności pobudzenia i wiele, wiele innych. Książka to obala wiele mitów dotyczących seksualności, które nadal są obecne w społeczeństwie, odwołując się do aktualnej i rzetelnej wiedzy seksuologicznej. Osobiste komentarze autorki, które nie raz wywołują uśmiech na twarzy sprawiają, że książkę czyta się bardzo łatwo i daje ona możliwość w bezpiecznej atmosferze zastanowić się nad własnymi przeżyciami seksualnymi.

Warsztaty intymności

Nie bez powodu ta pozycja zawiera w tytule słowo „Warsztaty”. Składa się ona bowiem z dziesięciu treningów, a każdy z nich porusza inne zagadnienie związane z seksualnością. Każdy trening natomiast to Wiedza i Zadania, które pozwalają zastosować zdobyte informacje w odniesieniu do własnych doświadczeń seksualnych. Książka ta daje możliwość bliższemu przyjrzeniu się swoim przeżyciom seksualnym, zastanowienia się nad nimi i wyciągnięcia wiele wniosków dotyczących tego, jak czerpać jeszcze więcej przyjemności z seksu. W części Wiedza znajdziemy też mnóstwo „case study” stworzonych przez autorkę, dzięki czemu zrozumienie poruszanych treści staje się jeszcze prostsze.

A oto jedno z zadań, które znajdziecie w książce:

To zadanie pomoże ci zauważyć, jakie przeszkody stoją na drodze twojej asertywności w seksie, oraz zastanowić się, jak możesz te przeszkody pokonać. Przypomnij sobie trzy sytuacje intymne, w których:

  • chciałaś/chciałeś powiedzieć „nie”, ale tego nie zrobiłaś/zrobiłeś lub
  • wiedziałaś/wiedziałeś, czego konkretnie chcesz, ale tego nie powiedziałaś/powiedziałeś, lub
  • czułaś/czułeś się niekomfortowo, ale tego nie zakomunikowałaś/zakomunikowałeś

Spisz wszystkie przeszkody, które stanęły ci na drodze do asertywnego wypowiedzenia prawdy o sobie w każdej z tych sytuacji.

Przeczytaj swoje notatki i wybierz trzy przeszkody, które miały najsilniejszy wpływ na twoją asertywność w łóżku. Zapisz je poniżej i odpowiedz na pytania.

  • Co musiałoby się stać, aby to przeszkoda nie stała ci na drodze?
  • Co możesz zrobić sama/sam, aby pokonać tę przeszkodę?
  • Jakie wsparcie od drugiej osoby mogłoby pomóc ci w pokonaniu tej przeszkody?
  • Jak możesz o to wsparcie poprosić?

Warsztaty intymności dla par

Jest to druga część poprzednio omawianej książki, jednak o ile część pierwsza skupiała się przede wszystkim na eksploracji i lepszym zrozumieniu swojej seksualności, to tutaj na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z byciem w intymnej relacji z drugą osobą. Filozofia współ/nie/zależności zaproponowana przez autorkę zakłada, że w każdej relacji intymnej jesteśmy zarówno „my” jak i „ja” i „ty”, w związku z czym pod względem niektórych rzeczy będziemy się różnić i na nie również musi być przestrzeń w naszej relacji. Poziom libido, urozmaicanie życia seksualnego, inicjowanie seksu czy komunikacja to tylko niektóre z tematów podejmowanych przez autorkę. Tak samo jak jej poprzedniczka, tak i ta część składa się z Wiedzy i Zadań, pozwalających połączyć teorię z praktyką.

I tu też jako zachętę do sięgnięcia po książkę pokażę jedno z zadań, które w niej znajdziecie:

Przemyślcie i udzielcie na głos odpowiedzi na pytanie:

  • Co mogę zrobić, by było mi łatwiej rozmawiać o seksie?

Następnie zadajcie partnerowi/partnerce pytanie:

  • Co mogę zrobić, by tobie było łatwiej komunikować się ze mną w seksie?

Zdecydujcie, czy macie gotowość spełnić prośbę, która padła w odpowiedzi.

Orgazm: Chcę więcej! Kompleksowy poradnik dla pragnących przyjemności

Tę książkę mogłabym polecić każdemu, jednak przede wszystkim osobom młodym, które rozpoczynają albo planują rozpocząć współżycie seksualne. W książce tej znajdziemy bowiem zarówno podstawy, takie jak informacje o łechtaczce, wskazówki dotyczące debiutu seksualnego czy dostępne rodzaje antykoncepcji, jak i bardziej szczegółowe zagadnienia, typu techniki stymulacji seksualnej czy nawet piercing intymny. Jeśli więc od dawna interesujecie się kwestiami związanymi z seksualnością, spora część tej książki nie będzie dla was czymś zaskakującym, jednak jeśli szukacie czegoś, co będzie dobrym początkiem do tego, aby dowiedzieć się więcej o swojej seksualności, to ta pozycja będzie do tego w sam raz. Świetnym urozmaiceniem w książce są cytaty ludzi z całego świata, opisujących swoje doświadczenia seksualne, a wzięły się one z ankiety wypełnionej przez ponad 3000 tysiące osób, którą przed napisaniem książki przeprowadzili badacze.

Sztuka obsługi penisa

Bestsellerowa książka o męskiej seksualności, która jeszcze długo po premierze nie schodziła z ust Polaków. Napisana jest w formie rozmowy seksuologia i psychoterapeuty Andrzeja Gryżewskiego z dziennikarzem i dramatopisarzem Przemysławem Pilarskim. Pomimo że tytuł książki mógłby sugerować, że będzie ona dotyczyć technik seksualnych, to w praktyce okazuje się, że głównym hasłem tej książki jest „Naszym najważniejszym organem seksualnym jest mózg”. Autorzy opowiadają w niej o wyzwaniach, z jakimi mierzą się mężczyźni we współczesnym świecie, w tym o zaburzeniach erekcji, uzależnieniu od pornografii czy tym jak nasze emocje wpływają na seksualność. Jednym z jej największych plusów jest na pewno to, jak holistycznie obaj panowie podchodzą do kwestii związanych z męską seksualnością – wskazują jak duży wpływ na jakość naszego seksu ma odżywianie, aktywność fizyczna, brak snu i doświadczany stres. W tym roku wyszła też druga cześć książki – Sztuka obsługi penisa 2: Nowe wyzwania, która sześć lat po premierze tomu pierwszego porusza kolejne zagadnienia związane z męską seksualnością.

Najlepsze przed tobą

Ta książka również jest jedną z perełek dostępnych na polskim rynku, a jej całość poświęcona jest seksualności osób starszych. Pomimo że duża część wiedzy z poprzednich książkowych propozycji jest skierowana do każdego, bez względu na wiek, to tutaj Olga i Klaudia, autorki książki, opisują wyzwania i potrzeby, z jakimi w sferze seksualności mogą się mierzyć osoby po pięćdziesiątce. Książka podzielona jest na trzy części: kobieca seksualność, męska seksualność i seks w parze, każdy więc znajdzie coś dla siebie, a co ważne, bardzo wiele mogą z niej wyciągnąć zarówno osoby będące w stałych związkach jak i single. Dobór odpowiedniego lubrykantu, namiętność w długotrwałych relacjach czy seksualność w chorobach przewlekłych to tylko część z wielu tematów, jakie poruszają autorki. Czytanie dodatkowo urozmaicają piękne ilustracje, zachęcające do eksploracji swojej seksualności.

Skąd się biorą dzieci? Ale tak naprawdę!

Jest to najnowsza z wszystkich dzisiejszych polecajek i moim zdaniem obowiązkowa pozycja dla każdego rodzica, bądź kogoś, kto chce być nim w przyszłości. Została napisana przez autorkę popularnego profilu na Instagramie „WDŻ dla Zaawansowanych”, na którym od lat można znaleźć aktualną i rzetelną wiedzę seksuologiczną. Książka ta w prosty, ale rzetelny sposób dostarcza informacji, jak rozmawiać z dziećmi o seksie, narządach płciowych czy ciąży. Odnajdziemy w niej zarówno odpowiedź na tytułowe pytanie „Skąd się biorą dzieci?” jak i między innymi „Na czym polega poród?” czy „Czym jest adopcja?”. Wszystko to dostosowane do wieku dziecka, ale bez infantylizacji i zbywania mało konkretnymi odpowiedziami. A przy tym to chyba najbardziej inkluzywny i obejmujący całe spektrum doświadczeń różnych ludzi poradnik dla rodziców, jaki do tej pory czytałam.

Pamiętajcie, że nie są to jedyne książki o seksualności, które są dostępne w polskich księgarniach. Starałam się, aby zaproponowane pozycje były jak najbardziej zróżnicowane i aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli jednak szukacie czegoś innego, bądź wszystkie książki z listy są  już wam znane, na pewno w ofercie różnych wydawnictw znajdziecie coś dla siebie.

Marta Sobolewska
Marta Sobolewska
Cześć, nazywam się Marta Sobolewska i już tylko kilka miesięcy dzieli mnie od zostania psycholożką. Seksualność człowieka to główny obszar moich zainteresowań, a swoją przyszłość wiążę z pracą edukatorki seksualnej. Na co dzień pracuję również w jednym ze sklepów stacjonarnych Venus w Gdańsku oraz piszę recenzje gadżetów erotycznych i artykuły na bloga. W swoim wolnym czasie uwielbiam czytać książki i uczestniczyć w konwentach fantastyki w różnych częściach Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Created with Visual Composer