Wpływ depresji na życie seksualne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze masturbatora?
16 stycznia 2025
Jakie są idealne wibratory dla par
1 lutego 2025
pana leżąca na łózku

Contents

Jak choroba może oddziaływać na nasz seks?

Depresja jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych na świecie, a jej wpływ wykracza daleko poza emocjonalne i psychologiczne samopoczucie osoby dotkniętej chorobą. Jednym z rzadziej omawianych, ale równie istotnych aspektów życia, na który depresja ma wpływ, jest życie seksualne. Zaburzenia nastroju mogą wpływać zarówno na sferę seksualną jak i na relacje partnerskie, a także prowadzić do dalszych trudności emocjonalnych. W tym artykule postaram się przybliżyć Wam, w jaki sposób depresja może wpłynąć na ten aspekt waszego życia i jakie są sposoby, aby sobie w tym pomóc.

Wpływ na libido

Jednym z najczęstszych objawów depresji jest obniżenie libido i zmniejszenie zainteresowania sferą seksualną. Przyczyny tego stanu są zarówno biologiczne, jak i psychologiczne. Na poziomie biologicznym depresja wiąże się z zaburzeniami funkcjonowania neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina, które odgrywają bardzo ważną rolę w regulacji nastroju, co tym samym może skutkować mniejszą ochotą na seks. Symptomem depresji jest między innymi anhedonia, czyli trudności w odczuwaniu przyjemności i pozytywnych emocji, dlatego też seks, który wcześniej był dla nas źródłem radości, w czasie choroby może być odbierany inaczej. Dodatkowo zaburzenia snu czy chroniczne zmęczenie, które często towarzyszą depresji, mogę wywierać negatywny wpływ na tę sferę  życia.

Psychologiczne aspekty depresji, takie jak niska samoocena, poczucie bezwartościowości czy zaburzony obraz ciała, również wpływają na życie intymne. Osoby cierpiące na depresję mogą unikać bliskości z partnerem, obawiać się odrzucenia lub czuć, że nie są wystarczająco atrakcyjne.

Preparaty zwiększające libido

Trudności w relacjach partnerskich

Kiedy jedno z partnerów zmaga się z depresją, ma to wpływa na całokształt związku, w tym na życie seksualne. Osoba chora może doświadczać trudności związanych z reakcjami ciała, takich jak problemy z osiągnięciem orgazmu, nawilżeniem pochwy, zaburzeń erekcji czy przedwczesnego lub opóźnionego wytrysku. Może to prowadzić do obniżenia samooceny, pogorszenia samopoczucia, poczucia winy czy lęku przed odrzuceniem i „rozczarowaniem” partnera. Jeśli partnerzy w takiej sytuacji nie będą ze sobą rozmawiać i mówić sobie nawzajem o tym co przeżywają, może do doprowadzić do utraty bliskości, nie tylko tej fizycznej, ale i emocjonalnej. Pojawia się ryzyko wzajemnych nieporozumień – brak zainteresowania seksem bywa interpretowany jako brak zainteresowania partnerem, co może skutkować frustracją, poczuciem odrzucenia lub wzajemnym obwinianiem się.

Warto mieć tu na uwadze, że sytuacja ta potrafi być trudna nie tylko dla osoby chorującej na depresję, ale i dla partnera – druga osoba też może potrzebować wsparcia w tej sytuacji.

W tym trudnym okresie bardzo ważna jest szczera komunikacja. Otwarte wyrażanie uczuć, lęków i potrzeb pozwala obu stronom zrozumieć, co przeżywa druga osoba, i zapobiegać błędnym interpretacjom jej zachowań. Jeśli jednak problem wydaje się przekraczać nasze możliwości poradzenia sobie z nim, warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty, psychologa lub seksuologa, który pomoże wam zadbać o relację i znaleźć rozwiązania na problemy, których doświadczacie.

Warto pamiętać, że trudności w życiu seksualnym mogą się utrzymywać nawet po ustąpieniu objawów depresji. W takiej sytuacji dobrze jest przyjrzeć się relacji i zastanowić się, czy problem nie ma innych przyczyn, na przykład wcześniejszych konfliktów czy napięć.

Wpływ leczenia na życie seksualne

Leczenie depresji, choć niezbędne dla poprawy zdrowia psychicznego, również może wpływać na życie seksualne. W szczególności przyjmowanie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), czyli jednej z najczęściej stosowanych grup leków przeciwdepresyjnych, może skutkować obniżeniem pożądania, trudnością w osiągnięciu orgazmu czy zaburzeniami erekcji

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie leki wywołują te skutki uboczne w takim samym stopniu, a lekarze mogą dostosować terapię, by minimalizować negatywny wpływ na życie intymne. Niestety, często zdarza się tak, że lekarz sam nie porusza tego tematu i nie pyta, jak leczenie wpływa na życie intymne pacjenta. Dlatego jeśli doświadczasz tego typu trudności, nie wahaj się wspomnieć o tym lekarzami, aby odpowiednio zmodyfikować plan leczenia.

Co możemy zrobić, by sobie pomóc?

Choć depresja może znacząco wpłynąć na życie seksualne, istnieją sposoby na złagodzenie tych skutków:

  1. Konsultacja z lekarzem: Depresja jest chorobą, w związku z czym wsparcia należy szukać przede wszystkim u lekarza psychiatry, który opracuje razem z tobą odpowiedni plan leczenia. Jeśli leki przeciwdepresyjne powodują problemy seksualne, warto omówić z lekarzem możliwość zmiany dawki lub zastosowania innego preparatu.
  2. Rozmowa z partnerem: Komunikacja i wzajemne zrozumienie pomogą wam wspólnie przejść przez ten trudny okres i mieć wsparcie w sobie nawzajem. Dodatkowo pomoże to w zminimalizowaniu nieporozumień i błędnych interpretacji zachowań partnera.
  3. Budowanie bliskości: Czas spędzany wspólnie z partnerem, skupienie się na emocjonalnej więzi i bliskości niezwiązanej z seksualnością, może pomóc w utrzymaniu intymności w związku. Może to być na przykład przytulanie się, spędzanie wspólnie czasu czy zbliżające was rozmowy.
  4. Zaakceptowanie choroby: Czasami trudne może być zaakceptowanie, że gdy chorujemy na depresję, nasze ciało i psychika reagują na niektóre rzeczy inaczej niż zwykle. Zaakceptowanie tego sprawi jednak, że łatwiej nam będzie skupić się na procesie zdrowienia i być dla siebie bardziej wyrozumiałym, gdy w czasie leczenia napotkamy różne trudności.

Podsumowanie

Depresja ma głęboki wpływ na wiele aspektów życia, w tym na sferę seksualności. Zrozumienie mechanizmów, które stoją za tymi trudnościami, i podjęcie odpowiednich kroków mogą pomóc w radzeniu sobie z tym wyzwaniem. Pamiętajmy, że wsparcie specjalistów, otwarta komunikacja w związku oraz dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne są kluczowe w poprawie jakości życia seksualnego i ogólnego samopoczucia.

Marta Sobolewska
Marta Sobolewska
Cześć, nazywam się Marta Sobolewska i już tylko kilka miesięcy dzieli mnie od zostania psycholożką. Seksualność człowieka to główny obszar moich zainteresowań, a swoją przyszłość wiążę z pracą edukatorki seksualnej. Na co dzień pracuję również w jednym ze sklepów stacjonarnych Venus w Gdańsku oraz piszę recenzje gadżetów erotycznych i artykuły na bloga. W swoim wolnym czasie uwielbiam czytać książki i uczestniczyć w konwentach fantastyki w różnych częściach Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Created with Visual Composer